Světový pohár v New Delhi 2024

Čeští reprezentanti ve sportovní střelbě vyrazili na závody Světového poháru do Indie. Na jediný medailový úspěch dosáhl brokař Miroslav Lidinský, kterému se i přes určitou “nepřízeň“ ze strany organizátorů podařilo vystřílet bronz.

Úvodní závod letošního Světového poháru WSPS IPC v disciplíně paratrap se uskutečnil v indickém Novém Dillí od 10. do 12. března. Českou republiku v kategorii PT2 (postižení dolních končetin) reprezentovali Miroslav Lidinský a Milan Kolář. „Trochu jsme se s Mirkem báli slabé účasti, ale nakonec se v naší kategorii sešla téměř kompletní světová špička ze sedmi států“, okomentoval původní obavy stříbrný medailista z loňského Světového poháru Al Ajn Milan Kolář.

Před samotným závodem absolvovali čeští brokaři tři tréninkové dny, během kterých si střelnici důkladně načetli. Proměnlivá viditelnost, nekompaktní pozadí a dopolední ostré boční slunce pak mnoha závodníkům přivodilo nemalé problémy. Naši reprezentanti se těmito okolnostmi vypořádali na výtečnou, protože po vyrovnaných výsledcích z prvního dne přidali skvělá čísla i v den finálový.

Zejména Miroslav Lidinský se blýskl parádním výkonem 49 zasažených terčů z 50. Celkový výsledek ze základní části 112/125 ho tak poslal do rozstřelu se Španělem Oloriz Sanz Ignacio Javiero o druhé, respektive třetí postupové místo. Milan Kolář po poslední položce o šest terčů odskočil svým pronásledovatelům a tím si pojistil finálový postup.

Finálová kola měla být živě vysílána do celého světa, ale diváci se přímého přenosu nedočkali, když téměř hodinu bylo na obrazovkách oficiálního YouTube kanálu k vidění pouze logo Mezinárodního paralympijského výboru. „Možná nakonec dobře, neboť jinak by byli sledující svědky naprosto neočekávané situace,“ posteskl si Miroslav Lidinský.

Naprosto bez diskuse nám s Milanem a dvěma dalším střelcům rozhodčí napálili dva trestné terče za pozdní příchod na Reporting Time. To se mi za celou dobu, co střílím stalo opravdu poprvé, a navíc ještě ve finále Světového pohár!“ doplňuje. Vstup do finálového boje s dvou terčovou penalizací byl místo napomenutí, případně žluté karty, opravdu exemplárně přísný trest.

Museli jsme se oba koncertovat na 200 procent, vyklidnit hlavu a střílet jako na tréninku,“ přiblížil své pocity během finálové střelby Lidinský. Dodává, že pak už nevnímal nic jiného než vlastní dech a bušení srdce. Hlášení výsledků jako by znělo někde hodně daleko a nesrozumitelně…

A povedlo se! Z 35 následujících terčů jich minul pouze pět. Celkem zaznamenal 33 zásahů ze 40, což ve výsledku znamenalo zisk bronzové medaile. Milan Kolář se umístil na solidní šesté příčce. Dva poslední závody Světového poháru (vloni v Al Ajnu a nyní v Novém Dillí) – dvě medaile pro Česko. „Bronz a stříbro máme, teď už jen to zlato,“ usmívali se oba šťastní čeští střelci.

Přejme tedy celému týmu “rovné broky“ na nadcházejícím mistrovství světa ve španělské Granadě, kde se představí poprvé v historii hned osm českých reprezentantů.

Tomáš Pešek s Jakubem Koskem marně bojovali o paralympijské kvóty

Dvojice reprezentantů ve sportovní střelbě vyrazila do Indie s jasným cílem – vybojovat pro Českou republiku startovní pozice na nadcházející paralympiádě v Paříži. Tomášovi Peškovi a Jakubovi Koskovi se plány v podobě vystřílených kvót bohužel naplnit nepodařilo.

Střelecky se mi tentokrát vůbec nedařilo, ani bych asi nedokázal vypíchnout co, anebo proč, prostě to nešlo. Před odletem jsem se potýkal s takovými zdravotními problémy, že jsem vážně zvažoval, že prostě neodletím,“ svěřil se v ohlédnutí za Světovým pohárem Jakub Kosek.

Na nejlepší výsledek pistolářů dosáhl Tomáš Pešek v neparalympijské disciplíně P5, ve které skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté pozici.

Ale ještě není vše ztraceno. Další možnost, jak si zajistit účast na paralympijských hrách, budou mít Kosek s Peškem na blížícím se mistrovství Evropy v Granadě (30. května až 7. června).

Výsledky sportovních střelců na New Delhi 2024 WSPS World Cup:

Tomáš Pešek:

P1 – 14. místo (557 bodů)
P3 – 10. místo (562)
P4 – 12. místo (522)
P5 – 4. místo (360)

Jakub Kosek:

P1 – 27. místo (543)
P3 – 24. místo (545)
P4 – 29. místo (501)
P5 – 19. místo (328)